دمپایی و تاریخچه استفاده از آن

28 دی 1402

...

برای کلمه دمپایی (Slippers) در فرهنگ فارسی معین دو معنی آمده، یکی به معنای کفش راحتی که در خانه به پا می‌کنند و دیگری به معنی آن چه که دمِ پا یا دمِ در گسترند. بد نیست بدانید، ایرانیان از قدیم الایام از انواع بافته‌ها، چرم، پوست، چوب و استخوان، پاپوش‌های زیبایی می‌دوختند.

آن‌ها پابرهنه راه رفتن را بد می‌دانستند و اگر کسی توان مالی داشت و کفش و لباس برای خود و خانواده‌اش تهیه نمی‌کرد، مرتکب گناه بزرگی می‌شد و در جامعه مورد نکوهش قرار می‌گرفت. کلمه‌ی دمپایی شامل مترادف‌هایی از جمله، پاچپله، پای افزار، کفش و نعلین است.

دمپایی قرن‌ها پیش، در آن طرف مرز‌های ایران توسط رومیانی که به فواید استفاده از دمپایی و صندل پی‌برده بودند، در انواع پیشرفته‌تری ساخته شد، که خود به آن‌ها کالسیوس می‌گفتند. این صندل‌های جدید در دو طرف خود درز‌هایی داشتند و بند‌ها را در جلو به هم گره می‌زدند.

در یونان باستان نیز که به اهمیت استفاده از دمپایی و صندل پی‌برده بودند، با استفاده از شاخ و برگ گیاهان صندل‌های منحصر به فردی می‌ساختند. امروزه پای‌افزار‌ها در انواع: جلو بسته، جلوباز، لا‌انگشتی، خزدار و معمولی ساخته می‌شوند، که می‌توان برای پوشیدن در خانه روی فرش و خارج از خانه از آن‌ها استفاده کرد.

تاثیرات استفاده از دمپایی بر سلامت بدن و پا

دمپایی نیز مانند هر وسیله‌ی دیگری دارای مزایا و معایبی است که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شویم:

۱- بیشتر صندل‌ها و دمپایی‌های موجود در بازار مناسب پا نبوده و کف آن‌ها مانند یک سطح سخت غیرطبیعی است که هیچ ضربه‌ای را جذب نمی‌کند.

۲- پزشکان بر این باورند که پوشیدن دمپایی‌های نامناسب برای پاها، قسمت پایین کمر و ستون فقرات حتی بدتر از استفاده از کفش‌های پاشنه بلند است.

۳- همچنین بسیار می‌شنویم که پوشیدن دمپایی‌های لاانگشتی، برای سلامت پا مضر است، اما آیا می‌دانید دلیل آن مربوط به چیست؟

دمپایی انگشتی خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی را در پوست پا افزایش می‌دهد.

از آن‌جایی که در دمپایی لا‌انگشتی هیچ حمایتی از پا نمی‌کند، باعث حرکت غیر طبیعی پا و ایجاد درد در مچ پا و ران می‌شود.

اگر برای مدت زمان طولانی دمپایی لا‌انگشتی به پا کنید، حتی ممکن است دچار درد کمر نیز شوید.

مزایا استفاده از دمپایی و صندل

درمقابل معایب دمپایی‌های غیر استاندارد، استفاده از دمپایی با کفی‌های طبی و قوس مناسب می‌تواند مزایای بسیار زیادی برای فرد داشته باشد.

یکی از مزایا استفاده از دمپایی و صندل این است که وضعیت پاها، مچ و قوزک پا را در حالتی قرار می‌دهد که از درد‌های احتمالی کمر و زانو جلوگیری به عمل می‌آورد.

یکی دیگر از مزایا استفاده از دمپایی و صندل ایجاد محرکی برای جریان خون مناسب در پاهاست. اگر از نوروپاتی دیابتی رنج می‌برید دمپایی و صندل طبی می‌تواند بهترین دوست شما در خانه و محل کار باشد.

از جمله مزایا استفاده از دمپایی و صندل مربوط می‌شود به افرادی که دارای خار پاشنه هستند. دمپایی‌های مخصوص خارپاشنه در قسمت پاشنه‌ی پا بسیار نرم بوده و از فشار به پاشنه که موجب درد می‌شود جلوگیری می‌کند.

 

برچسب ها:

آخرین اخبار

اهمیت دمپایی طبی

اهمیت دمپایی طبی پای انسان یکی از ارگان­های مهم بدن است. در این قسمت از بدن استخوانی شاکله بیش از 500 ماهیچه ، تاندون و رباط موجود است که اجزای پا را به هم متصل کرده است.


6 ویژگی دمپایی خوب را بدانید!

دمپایی یکی از بهترین پوشش‌ها برای پاهای ما در برابر ضربه، مشکلات پوستی و … می‌باشد. در فرهنگ ما ایرانی‌ها فارغ از هر سن و سال و جنسیتی، پوشیدن دمپایی در خانه بسیار رواج دارد. اما ویژگی‌های یک دمپایی خوب چیست؟


ورزشی

خلاصه مقاله